O NAS

Możliwości druku offsetowego UV

Drukowanie offsetowe jest najczęściej stosowanym rodzajem druku. Głównymi powodami jego popularności są wysoka jakość wydruków oraz bardzo niska cena jednej kopii przy wykonywaniu dużych nakładów. Z tego względu doskonale się sprawdza w zamówieniach na potrzeby branży reklamowej. W druku klasycznymi farbami na offsecie obraz jednak może być drukowany wyłącznie na podłożach wsiąkliwych. W większości wypadków jest to papier. Dużo więcej możliwości daje drukowanie offsetowe w technologii utwardzania druku promieniowaniem lamp UV. Technologia ta daje możliwość druku na podłożach niewsiąkliwych takich jak np. chromolux, folia PP, PCV.

Na czym polega druk offsetowy

Zarówno druk offsetowy, jak i druk offsetowy UV są technologiami druku płaskiego, co oznacza, że elementy drukujące i niedrukujące matrycy znajdują się na tym samej wysokości. Podłoże materiału drukowanego pokrywane jest farbą drukarska. Następnie jest ona utrwalana na powierzchni. W druku offsetowym, w zależności od użytej technologii, stosuje się dwie metody utrwalania obrazu: „na zimno” lub „na gorąco”. Utrwalanie „na gorąco”, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia wchłanianie farby w podłoże przy użyciu wysokiej temperatury, natomiast w utrwalaniu na zimno, farba utrwalana jest jedynie poprzez wsiąkanie w papier i utlenianie powierzchniowe.

Druk offsetowy UV

W druku offsetowym UV na powierzchnie materiałów drukowanych nanoszona jest farba, która następnie jest utrwalana przy użyciu lamp emitujących promieniowanie UV. Czynnikiem powodującym polimeryzację farby drukarskiej w całej masie objętości jest światło UV. Taka metoda pozwala pokryć nadrukiem praktycznie każdy rodzaj podłoża, także nienasiąkliwe powierzchnie twarde, takie jak folie PP, PET czy PCV.

Zastosowanie druku offsetowego UV

Możliwość zadrukowania praktycznie dowolnego rodzaju materiału sprawia, że druk offsetowy UV daje niemal nieograniczone opcje graficzne i jest bardzo chętnie stosowany w wykonywaniu zleceń dla wielu różnorodnych branż. Druk UV może być także w dowolny sposób wzbogacany, przy użyciu lakierów wybiórczych UV, termodruku lub tłoczenia zwykłego i trójwymiarowego.

Przede wszystkim druk offsetowy UV jest powszechnie stosowany w branży produkcji opakowań i etykiet. Do tego celu najczęściej stosuje się folie chromolux i folie PP. Inną bardzo ciekawą możliwością jest stosowanie tej metody do druku folii elektrostatycznych. Ten materiał powszechnie stosuje się do wykonywania naklejek, które cechują się tym, że po odklejeniu nie zostawiają po sobie żadnych śladów.

Jak widać możliwości zastosowania druku offsetowego UV są niemal nieograniczone i technologia ta z roku na rok jest stosowana w coraz większej ilości firm poligraficznych.